İLİMİZDE İLK "İLYAD" EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

112 Acil Sağlık Hizmetleri Eğitim Bölge Koordinatörü Dr.Ebru ÇELİK‘ in çalışmalarıyla Söğütlü Uygulama Otelinde gerçekleştirilen kursun; Eğitim Koordinatörlüğünü KTÜ FarbiHastanesi Acil Tıp Bölümünden Doç.Dr. Abdülkadir GÜNDÜZ, Kurs Koordinatörlüğünü ise yine aynı Fakülteden Yard.Doç.Dr. Süha TÜRKMEN yürütmüştür. 

Bölge Eğitim merkezimiz bünyesinde İl içinden ve il dışından olmak üzere toplam 21 İLYAD Eğitmeni bulunmaktadır. 

Düzenlen ilk İLYAD kursumuzda Numune E.A. Hastanesin de görevli Uzm.Dr. Selma ÖZKAN, Uzm.Dr.Yunus KARACA, Uzm.Özgür TATLI, Arşt.Görvlileri; Nurhak AKSÜT, Aynur ŞAHİN, Murat AYDIN, Bölge Eğitim Koordinatörü Dr.Ebru ÇELİK, Fatih Dev.Hastanesinden Dr.Arslan KALAY ve Tonya Dev.Hastanesinden Dr.Akif TAKAZ Kurs Eğitmeni olarak görev almışlardır. Sağlık Bakanlığı "Acil Hekimliği Sertifikasyon Programı” kapsamında düzenlen ilk İLYAD eğitimine Trabzon, Ordu, Rize, Giresun, Artvin ve Gümüşhane illerinden toplam 23 hekim katılmıştır. Kurs erişkinlerde ileri yaşam desteği uygulama becerilerinin geliştirilmesine yönelik olup; genel amaç katılımcıların Erişkin İleri Yaşam Desteği uygulamaları için gerekli yöntemleri seçebilmeleri ve uygulayabilmeleri olarak belirlenmiştir. 

Acil Servislerde ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında çalışan hekim ve hekim dışı personellere yönelik olarak düzenlene kurslar 3 (üç) gün boyunca sürmektedir.Teorik ve pratik eğitimlerin yapıldığı kurs sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan katılımcılara Sertifikaları verilmektedir. İlimizde ilki gerçekleştirilen İLYAD kursu sonunda düzenlenen törende İl Sağlık Müdürümüz Uzm.Dr. Kemal SÜLEYMAN beraberinde Sağlık Müdür Yardımcımız Dr.Musrtafa DERELİ, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr.Serdar KÜÇÜK ve 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Yusuf Eray USLU ile birlikte hazır bulundu ve kursiyerlere sertifikalarını takdim ettiler.

 


  

 

23 Şubat 2017 / Okunma: 2029