Ocak Ayı Serviks ( Rahim Ağzı ) Kanseri Farkındalık Ayı

Serviks (rahim ağzı) kanseri, dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup, meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserden ölümlerde de 3. sırada yer almaktadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zamanda tedavi edilebilmesidir.

Rahim ağzı kanserinde, ilerlemiş kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı tarama yöntemleri oluşturmaktadır. Yapılacak taramalarla rahim ağzı kanserini henüz erken evrede iken tespit edip etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle, ilerlemiş kanser sıklığı ve buna bağlı hastalık ve ölüm riskini düşürmek mümkündür.

Rahim ağzı kanserinin önemli bir halk sağlığı sorunu olmasından dolayı Bakanlığımız toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacı ile Ocak ayını “Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” olarak belirlemiştir.

Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız.

5 yılda bir yapılan HPV DNA Testi taraması ile rahim ağzı kanserinin erken tanısı mümkün olmaktadır. Kayıtlı olduğunuz aile hekimliği biriminde ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’de bu hizmet ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 

UNUTMAYIN! KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

 

 

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ