KARBONMONOKSİT EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Karbonmonoksit (CO), “karbon” içeren yakıtların tam yanmaması sonucu oluşan, tatsız, renksiz, kokusuz, eritrositlerin içinde bulunan hemoglobine O2’den yaklaşık 250-300 kat daha güçlü bağlanan ve vücuttaki oksijen dağılımını bozarak ölüme sebebiyet verebilen zehirli bir gazdır. Halk arasında sessiz katilde denilmektedir. Hafif zehirlenmelerin belirtilerine baktığımızda baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve dalgınlık gibi belirtiler görüldüğünden zehirlenen kişi, karbonmonoksit soluduğunda önceleri pek bir şey fark etmez. Karbonmonoksit kısa bir sürede kandaki oksijenin yerini alır. Sonunda, kişi oksijensizlikten ölür. Olay tesadüfen fark edilse de, geri dönüş her zaman mümkün değildir. Ölüm önlense bile, kalıcı sakatlanmalar olabilmektedir. Nitekim, ülkemizde her yıl özellikle sonbahar ve kış mevsiminde soba veya şofben kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerine sıkça rastlanılmaktadır.

Konu hakkında farkındalık oluşturmak ve hekimlerin bilgilerini yenilemek amacıyla 2017 Ekim İl Hıfzısıshha Kurulu Kararı gereğince İlimizdeki kamu/özel hastanelerin acil servis ve 112 istasyonu hekimlerine 2 grup halinde eğitim planlanmıştır.

Planlanan karbonmonoksit eğitiminin ilki 31.01.2018 tarihinde Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi Toplantı Salonunda yapılmıştır.

Açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Köksal HAMZAOĞLU’nun yaptığı eğitimde Ortahisar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bünyamin GÜRSOY tarafından sunum gerçekleştirilmiştir.

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ