"9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü" Etkinlikleri

Sigara kullanımı, kanser, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülebilmektedir.

Sigara bağımlılık yapıcı bir maddedir ve bağımlılık yapıcı bir maddeden kurtulmak güçtür ancak imkansız değildir, kararlılıkla ve uzman yardımı ile sigarayı bırakmak mümkündür.

Kişiler ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayabilir ve İlimizdeki Sigara Bırakma Polikliniklerinden birine başvurarak, sigara bırakma konusunda yardım alabilir.

Her yıl 9 Şubat "Dünya Sigarayı Bırakma Günü" olarak kutlanmaktadır. İlimizde Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında halkımızın pasif ve aktif sigara içiciliği konusunda bilgi düzeyini arttırarak farkındalık oluşturmak amacı ile sigara bırakma polikliniği olan birimlerde stant kurularak broşür dağıtımı ve karbonmonoksit ölçümü yapılmıştır.

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ