Dünya Böbrek Günü Sebebiyle Etkinlik Gerçekleştirildi

Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Bakanlığımız, böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu kapsamda “Dünya Böbrek Günü” münasebetiyle halkımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacı ile 08.03.2018 tarihinde Fatih Devlet Hastanesi ve Haçkalı Baba Devlet Hastanesinde; 09.03.2018 tarihinde Meydan Parkında Sağlıklı Yaşam Aracı eşliğinde stant kurularak konu ile ilgili afiş- broşür dağıtıldı ve eğitim verildi. Ayrıca tansiyon ölçümü yapıldı.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü