YENİDOĞAN RESÜSTASYON PROGRAMI (NRP) UYGULAYICI EĞİTİMİ YAPILDI

Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmektedir. Bunların %23’ü doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Bir başka deyişle uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yenidoğan kurtulabilecektir.

1998 yılında beri yürütülmekte olan NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) kapsamında 1 gün eğitici ve 3 gün uygulayıcı eğitimleri yapılmaktadır. Bu program kapsamında asfiksiye bağlı bebek ölümlerinin ve sekellerinin önlenmesi amacıyla, doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasını hedeflemektedir.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 27-29 Mart 2018 tarihleri arasında 47 sağlık personeline NRP Uygulayıcı Eğitimi verilmiştir. Eğitime Kurs Sorumlusu olarak KTÜ Farabi Hastanesi Başhemşiresi Süheyla KASIM, eğitimci olarak Prof. Dr. Yakup ASLAN, Yrd. Doç. Dr. Şebnem KADER, Yrd. Doç. Dr. Berna HEKİMOĞLU, Uzm. Dr. Muammer KAZANCI, Dr. Melda ÜNAL, Hemşire Dilek KAPLAN, Yrd. Doç. Dr. İlknur KAHRİMAN, Atatürk Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde görevli Öğretmen Sevil ÖZMEN ve Öğretmen Nurhan BABAOĞLU katılmıştır.

Kapanış töreninde İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Kemal SÜLEYMAN tarafından, eğitimcilere teşekkür belgeleri takdim edilmiştir.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü