Halk Sağlıgı Haftası Etkinlikleri kapsamında Dt.Abdullah HAFIZOĞLU TRT Trabzon Radyosunun konuğu oldu

Sağlık Müdürlüğümüz Toplum Sağlığı Hizmetleri ve Göç Sağlığı Birim Sorumlusu Dt. Abdullah HAFIZOĞLU 04.09.2018 tarihinde TRT Trabzon radyosunca hazırlanan “Köşe Bucak Karadeniz” programına konuk olarak Halk Sağlığı Haftası ve okullarda uygulanan Florürlü Vernik Uygulaması hakkında söyleşi gerçekleştirmiştir.

Halk Sağlığı Haftası

Gebe, bebek, çocuk ve lohusa izlemleri, bebeklere yönelik Neonatal tarama programı, Gelişimsel Kalça Displazisi, yeni doğan işitme taraması, ilkokul öğrencilerine yönelik işitme tarama programları, Meme, Serviks ve Kolon kanseri tarama programları, koruyucu ağız diş sağlığı programları, tütünle, uyuşturucu maddelerle mücadele ve sigara bırakma programları, içme suları, havuz ve deniz sularına yönelik inceleme, tedbir ve iyileştirme çalışmaları, doğal afetlerde çevre sağlığını iyileştirme çalışmaları gibi birçok programlarla Halk Sağlığını korumak ve geliştirmek için yoğun çaba sarfedildiğini ifade eden Hafızoğlu vatandaşlarımızın Halk Sağlığı Haftasını kutladı.

Florürlü Vernik Uygulaması

7-14 yaş grubu çocuklarda en sık görülen hastalık olan ağız diş sağlığı sorunlarının sadece çocuğun konuşma, beslenme, estetik kaybıyla sınırlı olmayıp Kalp hastalıkları, Mide-Bağırsak hastalıkları, solunum yolu hastalıkları gibi birçok kronik hastalığın oluşma riskini artırdığına vurgu yapan Dt. HAFIZOĞLU “Bireylerin sağlığı için etkin bir risk olan diş çürüğü ile mücadelede 70 yıllık bilimsel kanıtlar ışığında en etkili ve güvenli yöntem olduğu bilinen florür, özellikle gelişmiş ülkelerde içme sularına, evsel tuzlara süte ilave edilerek kullanımının yanı sıra ülkemizde olduğu gibi okul programlarıyla öğrencilere yönelik florürlü vernik olarak da uygulanmaktadır. Dezavantajlı nüfus için de kolay ulaşılabilir bir koruyucu uygulama olan florür, diş minesini çürüğe karşı dirençli hale getirir, diş minesindeki çatlak ve defektleri onarır, dişlerdeki hassasiyeti ortadan kaldırır. Her yaş grubu için uygulanabilir olan florür, maliyeti düşük, etkinliği oldukça yüksek güvenli bir koruyucu uygulamadır” dedi.

Söyleşide ayrıca ilimiz genelinde yapılmakta olan koruyucu ağız diş sağlığı programları hakkında bilgi sunulmuştur.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü