Gebe Okulları

Sağlık Bakanlığının 100 günlük Eylem Planı doğrultusunda annelerin bilinçli ve sağlıklı olarak gebelik dönemlerini geçirebilmeleri için Trabzon İlimiz Sağlık Müdürlüğüne bağlı T.C. S.B. SBÜ Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesinde ve Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesinde Gebe Okulları açılmıştır.

Yürütülen program ile tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin, normal doğum eylemi, ağrı yönetimi, yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi sahibi olmaları, bilinçli doğum yapmaları, anne ve baba adaylarının sürece uyum sağlamaları hedeflenmektedir.

Bu doğrultuda hastanelerimizde; Ücretsiz olan gebe okulunda danışmanlık ve egzersiz programları uygulanacak olup gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemlere ilişkin, anne sütünün önemi, etkin emzirme yöntemleri ve bebek bakımı gibi konularda eğitim verilecektir.

Hamile kadınlar 20 haftalıkken gebe okuluna başvurup, doğuma kadar haftanın 1 günü gebe okulunda eğitim görebilecek, eğitimden baba adayları da faydalanabilecektir.

Tüm anne ve baba adaylarını hastanelerimize bekliyoruz.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü