Sağlık Turizmi Hakkında

TURİZM VE SAĞLIK

Dünyada 1970’li yıllardan sonra turizm en önemli sektör ve kavramlardan biri olmuştur. Ülkemizde de 1980’lerden sonra Turizm konusuna dikkatler çekilmiştir.

Bununla birlikte Turizm çeşitleri, sorunları, geleceği ve bu alandaki fırsatlar her geçen gün genişleyerek tartışılmaktadır.

Turizm, başta dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla farklı ülkelere yapılan geziler iken, zamanla profesyonelleşerek, Dinlenme Turizmi, Kültür Turizmi, Spor Turizmi, Din Turizmi, Kongre Turizmi , Av Turizmi, Sağlık Turizmi gibi branşlaşarak çeşitlendirilmiştir.

Sağlık Turizmini ;

-Turistin sağlığı;

Yurt dışından geçici süre için gelen insanların bu süre içinde hastalanmaları ve tedavileri, turistlerin bulundukları yerlerin sağlıklı olması ve turistlere hizmet sunanların sağlığı,

-Sağlık Turizmi;

Bir ülkeden diğer ülkeye herhangi bir sebeple (bekleme süresinin uzunluğu, tedavinin ekonomikliği veya daha kaliteli sağlık hizmeti v.b.) sadece tedavi için gidilmesi olarak ayrıntılı tanımlayabiliriz.

Sağlık Turizmi;
1. Tıp Turizmi (Medikal turizm-Hastanelerde tedavi ve ameliyat vb. işlemler)
2. Termal Turizm (Termal Tesislerde rehabilitasyon ve dinlenme vb. hizmetler)
3. Yaşlı ve Engelli Turizmi(Geriatrik tedavi merkezi veya yaylalar da sosyal aktivitelerle birlikte uzun süreli konaklamalar)olarak çeşitlendirilir.

Ülkemiz; mevcut coğrafik konumu, Avrupa birliğine girme trendi , kamu ve özel sağlık sektörünün geldiği durum ve turizmdeki gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda sağlık turizminin ciddiyeti, ülkemize ve İlimize getireceği ekonomik değer büyüklüğü oldukça önemlidir.