Trabzon Hakkında

 

İlin nüfusu, Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre bir milyona yaklaşmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon, Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir.

Karadeniz sahil kıyısında yer alan Trabzon, doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile de önemli turizm merkezlerindendir. Karadeniz kıyılarının zümrüt kenti Trabzon’un kuruluşu M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Kurucularının kimler olduğu hakkında kesin bilgi yoktur. Ancak Kafkaslar üzerinden gelen Orta Asya kökenli Türk kavimlerince kurulduğu yönünde görüşler mevcuttur.

Avrupa ile Asya’nın İpek yolu üzerindeki en önemli irtibat noktasında bulunan Trabzon, bu öneminden dolayı tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tarihin en eski çağlarından beri insanoğlunu barındırmış olan bu güzel kent öykülerle,türkülerle dolu zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Tarihsel süreçte kentin; Miletler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Komnesos’ların egemenliği altına girdiği bilinmektedir. 13. yüzyılın başlarında kurulup 250 yılı aşkın bir süre hüküm süren Trabzon Komnesos Prensliği, 26 Ekim 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethiyle sona ermiştir.
Nereleri gezelim?

Müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, bedesten ve kenti çevreleyen surlar, sivil mimarı örnekleri ve çarşılar kentin tarihi dokusuna bir nakış gibi işlenmiştir.

Doğunun bu gizemli kenti çok sayıda yerli ve yabancı gezginler tarafından ziyaret edilerek adından övgü ile söz ettirmiş, ünlü seyyah Marko Polo ve Evliya Çelebi’nin anılarına da konu olmuştur.

Batılıların "muhteşem” diye adlandırdıkları Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü ve 15 yaşına kadar yaşadığı kentte, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze ulaşan pek çok tarihsel anıt vardır.

Trabzon’a veya komşu illere geldiyseniz, yazı başka güzel kışı ise esrarengiz bir görüntüye bürünen Sümela Manastırını özellikle kışın kar altında ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Ülke turizmine ve bölgenin tanınmasına önemli katkı sağlayan yaz kış ulaşımının sağlandığı, stresten ve şehir gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzak, gönlünüzce eğlenip doğanın tadına varabileceğiniz ender güzelliklerden olan Uzungöl’ü muhakkak görmelisiniz.

Tarihi ve kültürel değerler noktasında Selçuklu, Bizans ve Gürcü mimarilerinin ortak özelliklerini bir arada barındıran 13. yüzyıldan günümüze kadar değişikliğe uğramadan ulaşan Ayasofya Müzesi’ni, yörenin en iyi korunmuş, denizden tepelere kadar uzanan Trabzon Kalesi’ni gezip görmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Atatürk Köşkü’nü, İrene Kulesi’ni, Trabzon Müzesi (Arkeoloji ve Etnografya)’ni, şehirleşmenin Roma dönemi öncesinden başlayıp Roma-Bizans dönemi ile devam eden ve Osmanlının Trabzon’u fethiyle önemli bir ticaret merkezi haline gelen şehrin Osmanlı dönemi camileri, han, hamam, tarihi köprü ve su kemerleri ile birlikte kentin her zaman vilayet merkezi olmuş tarihi Ortahisar Mahallesini ve Trabzon Evlerini muhakkak ziyaret etmelisiniz. Şehrin hareketli yapısından biraz sıyrılarak semaverinizin dumanı tüterken, çayınızda demlenirken, Trabzon’un genel görünüşünü, Karadeniz’i ve günbatımını hepsini birden seyretmek için Boztepe›yi çıkmayı ihmal etmeyiniz. Bölgemiz mağara turizmi açısından incelendiğinde zengin bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin en uzun mağaralarından olan Çal Mağarası’nı görülmeye değer farklı bir doğa güzelliğidir.


Alışveriş merkezleri
 

Trabzon’da alışveriş yapmak istediğinizde küçük esnaftan yararlanabileceğiniz gibi, şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezlerini de kullanabilirsiniz.

 

Yemekleri

Yöresel yemekleri de oldukça çeşitli olan Trabzon’un yöresel yemeklerinin başlıcaları şöyledir; karalâhana dolması, kaygana, mısır ekmeği, Trabzon ekmeği, tereyağında alabalık, Hamsiköy’de Hamsiköy Sütlacı, Akçaabat Köftesi, Trabzon tereyağı ve peynirinden yapılan meşhur Kuymağı ve adlarını saymakla bitiremeyeceğimiz birçok yemek. Bu farklı tatları yemeden Trabzon’dan ayrılmamalısınız.